Нещодавно у Брюсселі відбувається загальна зустріч послів Євросоюзу. Жозеп Боррель виступив із промовою, про яку варто знати всім.
Судячи з усього дідусь добре зібрався із думками, бо розставив багато надважливих акцентів.
Перше — Європа не була готова до того, що відбувається.
Друге — їхнє процвітання базувалося на Китаї та Росії — цьому прийшов кінець. Також ЄС не може більше покладатися на США в плані безпеки. Та й узагалі весь ідеальний світ ЄС був заснований на залежностях, від яких настав час позбутися.
Зараз світ опинився в ідеальному штормі, одна криза находить на іншу, і ми беремося за нову, рухаємося вперед, без розвʼязання попередніх.
І головне, нарешті пан Боррель помітив, що треба вести культурну війну!
Він сказав: “Ми маємо пояснити, що існує зв’язок між політичною свободою і якістю життя.”
Це те, про що я колись говорив у контексті Афганістану. Чому там демократія програла за місяць. Бо, якщо для Європи самоочевидно, що ліберальна демократія — основа для процвітання, то це далеко не так очевидно для більшості світу.
Причому інша частина світу, зокрема рфія та Китай якраз пропагують на увесь світ геть інший погляд.
Це дуже добре, що в ЄС таки помітили, що не лише економіка, а й культура, впливає на безпеку та має величезне значення.
Цього недостатньо
Попри те, що пан Боррель копнув у самісінькі основи того на чому базується Євросоюз, мені здається, що це недостатньо глибоко.
Адже не лише ЄС, а все людство опинилося в глибокій світоглядній кризі: правило “ніколи знову” не працює! Сучасні люди не мають переконливої відповіді, як вберегти людство від загибелі.
Так от для того, щоб підійти до відповіді треба зробити акцент на наступних ключових проблемах.
Безвідповідальність
Одна з найбільших проблем сучасного світгляду — безвідповідальність. “Внє політікі” — це те, чим жила вся Європа останні десятиліття. Вони постачали технології Китаю, накачували росію мільярдами, які вона ніколи не збиралася витрачати на щось інше окрім псувати життя всім навколо.
І от зараз рфія та Китай дуже переконливо нагадали всім, що коли не відстоюєш добро, а продаєшся за гроші, то не треба довго чекати, доки зло про себе нагадає!
Сучасні люде не розуміють, що є найголовнішим — а це є культура, це ідеали, це гідність — усе в світогляді. Не в економіці, про яку переважно говорив Жозеп Боррель. Якби це всі розуміли, то не закладали б душу дияволу за дешевенький газ та нафту.
Народ
Пан Боррель казав, що вони недооцінили українців та переоцінили росіян, але він не сказав, чому — а це тому, що ніхто не враховував народ.
А це питання зараз провідне для світогляду. Ми нарешті збагнули, що народ несе відповідальність за те, що відбувається навколо на рівні з політиками.
Це почали помічати, але ще не осягнули в повній мірі. Тому пан Боррель звертався із закликами до змін — до послів, знову ж до влади, ігноруючи народ. Але народ за кілька років може змінити всіх тих дипломатів і привести до влади чергового Орбана, Ердогана, Ина чи Сі… які захочуть “не злити путіна” або як завжди поділити Україну між сусідами… чи, скажімо, згадати про те, що в них «незаконно» відібрали колонії в Африці чи Азії…
Але народу все ще немає місця в розрахунках політиків — і це фатальна помилка.
Усім без винятку політикам вигідно аби народ був невігласом, яким легко маніпулювати. Але якщо людство хоче жити процвітаючи, нам треба нарешті зрозуміти, що люди мають бути кваліфікованими — всі глобально! Це звісно зробити за мить неможливо, але саме до цього треба прагнути.
Наші зусилля мають бути спямовані конкретно на те, аби у світі не було невігласів, які толерують путлерам.
Ми всі абсолютно різні, ми маємо різний світогляд, в наших культурах закладені різні відповіді на найважливіші архетипні питання для нашого погляду на світ. І нам треба, аби остаточно один одного не повбивати припинити пошук відмінностей, а навпаки, подивитися на те, що є спільне між різними людьми, від бедуїнів до іт-шників космополітів…
Кожна людина прагне лише одного — бути щасливою, що неможливо без свободи, і це треба ще довести мільярдам людей.
Розламаний світогляд призводить до розламаного світу
Люди давно загубилися в морях інформації, ми втопилися в ній. І цей прогрес, як і будь-який інший прогрес, який створювало людство — абсолютно не підоготовлений на рівні культури, яка не породила світоглядної системи, яка була б хоч якось готова до викликів сьогодення.
Тому виходить як із технологіями: прогрес мобільні телефони, супутники, але при цьому клімат от-от загнеться. Теж саме і в гуманітарній сфері — вікіпудії, фейсбуки, ютуби, а голови засмічені, як океан пластиком, хоча насправді значно більшою мірою. На фоні глобального наукового просвітлення мільйони людей вірять у те, що 5-G спряєю поширенню коронавірусу…
Сучасна світоглядна парадигма — вичерпала себе. Це проблемка не якогось ХХ чи ХХІ століття, а багатьох тисячоліть. Те, чим людство жило раніше, що було основою для нього — героїчний світогляд — вже не є продуктивним. Ця світоглядна модель вже віджила своє і остаточно згнила, що власне й призвело до глобальної світової кризи. Причина якої не ресурси і не технології чи еконологія — а світогляд.
Та не треба впадати у відчай, бо те, що стара світоглядна парадигма відмерла означає, що на її місце має прийти нова! Вона саме зараз народжується і саме тут — в Україні!
Тому не сумнівайтеся — все буде Україна!