Categories: Популізм

Як розпізнати популізм? Частина 1 — Брехня

Ми вже зʼясували, що популізм — це страшний ворог будь-якого народу. І щоб його перемогти нам треба перестати його підтримувати. Відповідно, кваліфікована людина зобовʼязана розпізнавати популізм буквально із заплющеними очима! І навіть не навпомацки, а на запах чути, як він смердить і триматися на безпечній відстані.

Насправді я б їх звів до двох типів: брехня та маніпуляції. Власне, з цього і складається популізм. Хоча брехня та маніпуляції можуть стосуватися будь-чого, але тут все повʼязане із народом.

До речі, слово популізм походить від латинського “populus” — народ, а не від популярний. Це також можна було б інтерпретувати, як народництво, але Українське народництво ставило своїм завданням культурницьку працю серед населення, а не одурення останнього.

Кажуть, те, що хочуть чути

Як я казав у попередньому матеріалі (раджу подивитися). Мета популіста не вирішувати проблеми, а здобути владу.

Тому популізм ніяким чином не залежить від переконань політика. Політик може бути ким завгодно — хоч крайньо правим, хоч крайньо лівим, хоч лібералом або й узагалі не мати політичних поглядів.

Бо популіст орієнтується на запити суспільства, вони мають бути максимально широкими і гострими, аби обіцянка їх виконати принесла жаданий високий рейтинг.

Як у попсі — мистецька цінність твору — це третьорядне, важливо лише те, як його хаває публіка.

І тут важливо розуміти ще один момент, окрім того, що популістом може бути представник будь-яких політичних поглядів.

Чим більше у політика популізму тим менше він привʼязаний до будь-яких переконань. Зрештою він їх легко може “змінювати” залежно від того куди завертає ситуація. Наприклад, може виступати за мир, а потім різко стати апологетом радикального військового вирішення проблеми.

Популізм — це як обгортка навколо порожнечі.

Які ж це можуть бути суспільні запити, до яких апелююють популісти — та які завгодно. Головне, щоб вони знаходили гострий відгук у максимальної кількості населення.

Наприклад, соціальна незахищеність, бідність, корупція, невпевненість у майбутньому, погані дороги, незадоволення великою кількістю іммігрантів, високий курс долара…

Якщо ви пригадали нашу політику, то ви зрозуміли, що можна використовувати ці заклики не по одному, а хоч усі разом. Також ви, мабуть, зрозуміли, що фактично всі наші політики — популісти.

Тому що у нас надзвичайно багато проблем, до яких можна апелювати, а головне — люди ведуться на популізм.

Чим більше невирішених гострих проблем у суспільстві тим легше живеться популістам, тому вони здебільшого верховодять у нерозвинутих країнах, однак, останні роки бум популізму спостерігається і в найзаможніших країнах, чого вартий Дональд Трамп у США.

Нереалістичність, примітивізація проблем

Після того, як проблему знайдено настає час обіцянок. У риториці популістів обоʼязково відбувається примітивізація питання, яке вони обіцяють вирішити. Вони знаходять прості рішення складних суспільних викликів. *звісно ж які не працюють!

Наприклад, “просто треба перестати стріляти”, або побудувати стіну від Мексики, або забрати у багатих і поділити між бідними, і безсумнівно справедливо, а як іще?

І головне, що запаморочливі обіцянки політиків подають все так, що легким порухом руки вони вирішать усі проблеми одразу після того, як прийдуть до влади.

Міра цукрового сиропу в обіцянках має вам підказувати, наскільки популісти не збирається їх виконувати. Чим все солодше, тим насправді буде гірше виборцям у підсумку.

До речі, дуже характерно, що попри бадьористу оптимістичність, їхні плани “після перемоги на виборах” зазвичай дуже туманні і не мають конкретики.

***Відомий політолог казав: “Популізм часто ставить правильні питання. Тільки дає на них неправильні відповіді”. (Кас Мудде)

Далі популісти, як фокусники — намагаються всілякими маніпуляціями примусити вас непомічати їхню брехню. Про це поговоримо у наступного разу.

Дивіться більше цікавого на youtube: NEOPROSVITA

Максим Кравченко

Share
Published by
Максим Кравченко

Recent Posts

Що спільного між Булгаковим та сучасними пропагандистами

Як тільки зачіпається питання Булгакова та його ставлення до українців, це завжди викликає скандали та…

8 місяців ago

​Ну, що ви сильно радієте від падіння рубля? Як на мене, цілком даремно

Американці незадоволені економікою в своїй країні! І це на даний момент ставить хрест на бажанні…

1 рік ago

Чому ми не помічали народ?

Ми вже знаємо, що реальний поділ суспільства — це народ і влада. Але людський світогляд…

2 роки ago

Чи потрібен кваліфікованому народу вождь? Яким має бути народ?

Людство в останні майже три тисячі років намагається дати відповідь на запитання Платона: яким має…

2 роки ago

Революційна для ЄС промова Борреля, але цього мало

Нещодавно у Брюсселі відбувається загальна зустріч послів Євросоюзу. Жозеп Боррель виступив із промовою, про яку варто…

2 роки ago

Майдан та Антимайдан

Для українців відкриття того, що існують різні народи відбулося ще під час першого Майдану. От…

2 роки ago